Beta balığı yavrusunu yer mi?

Bazen evet. Beta balıkları yavrularını açlıktan veya koruma iç güdüsüyle yiyebilmektedir Bu durum bakıcılar yani bizler tarafından yapılan 2 yanlış davranış sonucu meydana gelir. Beta balığı yavrusunu yerse neden yer bakalım.

Sürekli üretim ortamına bakılması, rahatsızlık verilmesi

Devamlı balıklara bakarsanız bir süre sonra strese girerler. Özellikle üretim döneminde zaten çok kolay strese giren beta balıkları bir de yoğun bakışlara maruz kalırsa yumurtaları ve yavruları yemesi kaçınılmaz olur. Bu tür durumlarda şunu yapmak gerekir. Üretim kabı ve akvaryumu yukarıda bir yerde olmalı. Veya bir dolabın içinde de kalabilirler. Yani sürekli insan geçişi olan ve insani hareketleri görebilecek bir yerde olmamalıdır. Bu durumda beta balığı yavrularını yeme konusunda engelleyici olabiliriz. Zaten korktuğu takdir de yumurtaları ve yavruları korumak için yer. Bilmeden de olsa.

Betaların çok aç olması

Tavsiyem üretimden bir kaç gün önce balıkların doyurucu şekilde beslenmesi, özellikle erkek beta balığının. Eğer aç kalırsa da yumurtaları afiyetle yer. Dişilerde yumurtlar yumurtlamaz yumurtaları ağzına atar.

Güdüsel Sebepler

Bir erkek beta balığı yumurtaları yeme durumunu huy edinir. Yani doğasında belki yumurtalara bakma diye bir güdü değildir. Bu tip balıklara yine de 2.şansı verin. Ancak yine yiyorsa bu balıkla bir daha üretim düşünmeyin derim.