Erkek Beta Yavrulardan Ne Zaman Ayrılır?

4. günün sonunda ayırabilirsiniz. Yavrular çıkıp serbest yüzüşe geçtikten sonra erkek betayı alınır. Bazı erkek betalar yavruları çok iyi bakar. Yavruları da güzel gezdirirler. Bu tip erkek betanız varsa yavruları 1 hafta bile erkeğin yanında bırakabilirsiniz . Bu biraz balığa güven meselesi. Ancak kimi erkek beta da 2 gün sonra acıkırsa yavruları yemeye başlar. Bir bakarsınız hiç yavru kalmamış. Hadi artık erkek beta yavrulardan ne zaman ayrılır sorusu hakkında detaylı teknik bilgilere geçelim.

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>

Beta Balığı Yavrularına İnfusoria Kültürü Oluşturmak >>

Erkek beta balıkları yavruları neden yer ?

Erkek beta balıklarının yavruları yemesi genellikle stres veya deneyimsizlik kaynaklı olabilir. İşte bu davranışın nedenleri ve önlenmesi için alabileceğiniz önlemleri aşağıda yazıyoruz.

Stres, erkeğin beta yavrularını yemesine en önemli sebeptir:

Erkek beta balıkları, yavruların ortaya çıkması ve bakımı sırasında zaten çok stresli olur. Örneğin, fazla ışık, yüksek su akışı, diğer balıkların varlığı veya akvaryumdaki değişiklikler gibi faktörlerde aşırı stres yaratır. Bu nedenle, akvaryumunuzu sakin ve istikrarlı tutmaya özen gösterin. Camın önünü 1-2 gün kapatmak çok iyi olur. Bakmak isterseniz uzaktan ve yukarıdan bakın.

Erkek betanın Üretimde deneyimsizlik yüzünden de yavrular yenir

İlk kez üremeye başlayan beta erkekleri deneyimsiz olur ve yavruları nasıl koruyacağını tam olarak bilemeyebilirler. Bu nedenle, ilk denemelerinde yavruları yeme eğiliminde olabilme ihtimalleri var.

Yuva Yetersiz yapılması:

Erkek beta, yuva yapma yeteneğine sahip olmalıdır. Yuva yapmak için kullanılabilecek malzemeleri sağlamalısınız. Eğer yuva yetersizse, yavruların korunmasını sağlamak daha zor olabilir.

İyi Beslenme:

Erkek betayı üretim sırasında aç bırakamak için artemia ile besleyebilirsiniz. Şart değildir ancak şüpheniz varsa besleyin.

Tüm Detaylarıyla Beta Balığı Üretimi >>

Hiç bir neden olmadan da erkek beta yavruları yer

Bu tür balıklara dikkat etmek gerekir. Size tavsiyem bu balıklara hiç kuluçka yaptırmayın. Yumurtalar dizildikten sonra alın erkeği, hava hortumu takın. Saniye 1 kabarcık şeklinde suyu havalandırın. Bu şekilde de yavruların büyük bir kısmını çıkarabilirsiniz. Bu yazıda erkek beta yavrulardan ne zaman ayrılır gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>