Balıklara Evde Yem Hazırlama

Merhaba arkadaşlar bu yazı da kendi betalarıma yaptığım yemleri sizlerle paylaşarak tariflerini vereceğim. Videolarımı daha önce izleyenler bilirler ama ben yine de söz uçar yazı kalır diyerek yazma gereği duydum. İlk yaptığım karışım yem dana yüreğiydi. İşte balıklara evde yem hazırlama sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Balıklara Dana Yüreği Yemi Nasıl Hazırlanır Videosu >>

Dana yüreği yemi genelde discusçuların çok sık kullandığı bir yem. Çok güçlü bir yem. İçine bir çok sebze ve takviye vitaminler koyarak büyüme de etkili bir yem haline geliyor. Dana yüreği yemiyle bir süre beta yavrularını büyüttüm. Dana yüreği yemini eğer kendiniz yapıyorsanız yüreği çok iyi rondolamanızı tavsiye ederim. Buna mutlaka dikkat edin. Çünkü tam olarak ufalanmayan yürekler balıklar yutamadığı zaman boğazlarında kalıyor ve balıkları öldürebiliyor. Bir çok defa başıma geldi. Eğer hazır yapan birileri bulabilirseniz daha iyi olur. Discus facebook gruplarında yapan hobiciler var. Onlardan temin edebilirsiniz.

Balıklarımıza somon ve karides karışık yemi yapmak

Bu en son denediğim bir yem ve balıklar çok iştahlı şekilde yiyorlar bu yemi. Özellikle somona bayılıyorlar. Somon’un içerisinde bulunan kırmızı pigment besleyici astaksantin sayesinde kırmızı renklerde ve genel olarak da parlaklıklar gözle görülebilir şekilde hızla gelişiyor. Ben ek olarak karides unu da ekledim. Krill diye geçer bu ürün. Sizde kullanabilirsiniz. Ayrıca karışıma sarımsak, vitaminler, kırmızı biber, ıspanak vs gibi besinlerde ekledim.

Bu yemleri kuru yem haline getirmek

Ben bu 2 yemi de kuru yem haline de getirdim. Onu da şöyle yaptım; besinler rondoda ufalayıp başka bir kapta karıştırdıktan sonra bir buzdolabı poşetinin içine kalınlığı aşağı yukarı 0,5 cm olacak şekilde yayıyorum. Donduktan sonra 2-3 cm’lik parçalar halinde kesiyorum. Bu parçaları 45 dk-50 dk boyunca 150 derece ısıda bir fırında pişiriyorum. Pişen yemleri alıp metal bir süzgeçte ufalayarak alttan çıkan küçük parçaları bir kaba koyuyorum. Bu küçük parçalar eleğin deliklerinin büyüklüğüne göre boyutları değişir. Ona göre elek seçmekte fayda var.

Raf ömrü de uzun sürüyor. Buz dolabında 3-4 ay ışık görmeyecek kapalı bir yem kutusunda saklayabilirsiniz. Eski balık yemi kutularını kullanabilirsiniz. Sadece karides kullanarak da bu tür yemler yapabilirsiniz . Çok zor işler değil bunlar. Bu yazıda balıklara evde yem hazırlama aramasına cevaplar verdik. Kolay gelsin.

Beta Balığı Sevdiği Yemler Hakkında Detaylar >>