Beta Balığının Bilimsel Sınıflandırması

Sevgili arkadaşlar bu yazı da çok sevdiğimiz beta balıkları hakkında bilimsel sınıflandırma nasıl yapılmış onu inceleyeceğiz. Bilimsel sınıflandırmadan kasıt şu; betaların hangi canlı türlerinden evrilerek bugüne kadar gelip bireysel bir tür haline geliş öyküsünü okuyacağız kısacası. İşte beta balığının bilimsel sınıflandırması sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Beta balıklarında Bilimsel sınıflandırma

Âlem: Animalia Hayvan. Yani canlılar dünyasındaki ökaryotlar üst alemindenki hayvan olarak belirlenen canlıların ortak adıdır. Yukarıdaki linke tıklayarak detaylara bakabilirsiniz.

Şube: Chordata. Kordalılar. Yani sırt iplikliler olarak belirtilmiş.
Alt şube: Vertebrata. Omurgalılar. Yani genel hayvan türlerinin ortak özelliklerinden biri. Aslında bakarsanız bir sincapla aynı şubeye ait beta balıkları. Kuşlarla veya bir timsahla.
Sınıf: Actinopterygii. Işınsal yüzgeçliler. Yüzme kesesi oluşmuş olan balık sınıfı. Bu kese sayesinde balık yüzmeyi kolay hale getirir.

Takım: Perciformes. Levreksiler. Tüm balık türlerinin %40’ı levreksilerden gelmektedir.

Familya: Osphronemidae. Bu aileye direkt gurami, beta, cennet balığı gibi labirentli balıklar giriyor.
Cins: Betta (Kavgacı balıklar)
Tür: B. splendens
İkili adlandırma
Betta splendens

Regan, 1910 Charles Tate Regan ise betta splendens türünü tanımlayan bir bilim adamı. Tıklayın

Beta balığı, bilimsel olarak Betta splendens olarak sınıflandırılan bir tatlı su balığı türüdür. Bu balık, Osphronemidae ailesine aittir ve bu tür Anabantiformes takımının bir üyesidir. Betta splendens, Tayland’ın sığ suları başta olmak üzere Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerine özgüdür ve bu balıklar, çarpıcı renkleri, sıra dışı yüzgeç yapıları ve agresif davranışlarıyla bilinirler. Beta balığı, akvaryum hobisi için popüler bir seçenek olmuş ve farklı renk ve kuyruk tiplerine sahip birçok varyasyonu üretilmiştir. Bu yüzden betta splendens’in bu farklı çeşitleri, akvaryum hobileri arasında yaygın olarak bulunur ve ilgi çekici bir tür olarak kabul edilir.

Beta balığı hakkında tarihsel bilgi merak ediyorsanız tıklayın

Beta balığına yön veren kişiler kimler ? Tıklayın Bu sayfada beta balığının bilimsel sınıflandırması sorusuna cevaplar vererek bilgilendirme yapmaya çalıştık, umarım faydalı olur.

Kaynak https://tr.wikipedia.org/wiki/Kavgac%C4%B1_siyam_bal%C4%B1%C4%9F%C4%B1