Beta Balığının Suyu Kaç Günde Değişir ?

Beta balığının suyunun hafta da 2 defa %25 oranında su değişimi yapın. Su değişikliği sıklığı, akvaryumun litresi ve filtre sistemine bağlı olarak değişir. Filtresiz bir beta akvaryumunda en az haftada 2 gün su değiştirmeniz balığınızı ömrünü uzatır. Filtreli bir akvaryumda ise hafta 1 gün değişim yeterlidir. İşte Beta balığının suyu kaç günde değişir sorusuna yanıt için bazı genel bilgiler aşağıda veriliyor.

Beta balığının suyu ne kadar oranda değiştirilmeli

Genellikle, beta balığı akvaryumu için haftada en az 1 kez %20 ila %30 arasında su değişimi önerilmektedir. Bu, suyunun kalitesini korumak, atık maddeleri ve birikintileri uzaklaştırmak ve balığın sağlığını korumak için yeterli olacaktır.

Beta balığının suyu nasıl değiştirilir ?

Su değişimi yaparken mutlaka aynı ısı da ve daha önceden dinlendirilmis suyla değişim yapılması gerekir. 5 litrelik boş bir su şişesi temin edin. Bu şişe de her zaman su ağzı açık şekilde dursun. Beta akvaryumunuzdan eski suyu %25-30 oranında çekin. Dinlendirilen ve betanızın ısısıyla aynı ısıya getirdiğinizi suyu akvaryuma ekleyin. Burada en çok ısıya dikkat edin. Ani ısı değişimleri balığınızı şoka sokar. Ve genelde hastalıklar ve kayıplar bu nedenle ortaya çıkar.

Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yapılır >>

Su değişimlerinde yapılan hatalar

En büyük hata farklı ısılarda yapılan su değişimleridir. Eğer balığınız 26-27 derece suda yaşıyorsa ve siz su değişimini 20 derecelik suyla yapıyorsanız bu balığınızı şoka sokar ve hareketsizleşmesine neden olur. Yeni suyu mutlaka balığınızın suyuyla +-1 derece yakın ısıya getirin. Bunun için çaydanlıkta suyun bir kısmını ısıtabilirsiniz. Sonra ısınan suyu yavaş yavaş dökün ve termometreyle ölçüm yapın. İstediğiniz değeri elde ettikten sonra su değişimini yapabilirsiniz.

Yapılan ikinci hata ise suyu tamamen değiştirmek. Suyu tamamen değiştirmeyin. En fazla %50 oranında su değişimi yapın. Ve su değişimlerini aksatmayın. Hafta 1 gün mutlaka yapın. Okuduğunuz bu sayfada beta balığının suyu kaç günde değişir sorunuza bazı yanıtlar verdim. Kolay gelsin

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube K analımda >>