Beta Balığının Suyuna Tuz Atılır Mı?

Evet, atılır. Ancak bu kaya tuzu olmalıdır. Beta balığının suyuna hastalıkları önleme amaçlı tuz atılmasının bir sakıncası yoktur. 1 litre suya 1/2 çay kaşığı ölçüsünde tuz atabilirsiniz. Kesinlikle yemeklerde kullandığınız tuzu balıklarınız için kullanmayın. Bu balığınıza ciddi zararlar verir ve kayıplarla sonuçlanır. Turşu yapımında kullanılan iyotsuz kaya tuzunu marketlerden alıp beta balıklarınızın sularında kullanabilirsiniz. İşte beta balığının suyuna tuz atılır mı sorusu hakkında daha fazla bilgi:

beta balığının suyuna tuz atılır mı

Tuz, balıkların osmoregülasyon sistemini etkiler. Osmoregülasyon, balıkların vücutlarında su ve tuz dengesini korumak için gerçekleştirdikleri bir süreçtir. Tatlı su balıkları, yaşadıkları suya göre içlerinde daha yüksek tuz konsantrasyonuna sahiptirler. Su daki fazla tuz oranı tatlı su balıklarını olumsuz yönde etkiler.

Osmoregülasyon hakkında bilgi >>

Hangi durumlar beta balığının suyuna tuz atılır ?

Su değişimleri yaparken hastalıklara önlem amacıyla tuz kullanabilirsiniz. Bu oran 50 litreye 1 çorba kaşığı tuzdur. Ancak siz tek tek kaplarda betalar besliyorsanız 1 litreye yarım çay kaşığı ölçüsünde sulara tuz atabilirsiniz. Örneğin 5 litreye 2,5 çay kaşığı tuz atabilirsiniz. Beta balıkları için tuz kullanımı hastalıkları önleme adına faydalı olur. Ancak hasta bir balığı sadece kaya tuzuyla tedavi edemezsiniz. Kaya tuzu yine kullanın ancak bunun yanında balık ilaçlarını da kullanmanız daha doğru olur.

Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

Sonuç olarak; eğer beta balığınızınla ilgili sağlık sorunlarıyla sık sık karşılaşıyorsanız bir veteriner hekimden veya balık uzmanından doğru tedavi ve hastalıkları önleyici önerileri almanız gerekir.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>