Beta Yavru Bakımı Nasıl Olmalı ?

Bana göre işin zor tarafı yavru büyütmektir. Her tür balığı üretebilirsiniz. Elinize gelen eşe gelmiş balıklar olabilir ve siz istemesenizde balıklar bir şekilde ürerler, yumurta dizeler, yavruları çıkarırlar. Ancak asıl iş bu değildir. Asıl iş yavruları erişkin boya getirene kadar emek harcamaktır. Bir balıktan yavru almak, 1 ay büyütüp sonra öldürmek o balığı üretmiş anlamına gelmez. Tabii bunlar benim görüşlerim.

Beta yavru bakımı ise belli başlı üretimden ayrı bir iştir. Yavrular ilk 2-3 gün keselerinde olan besinle beslenirler ve bu süreçte yem vermezsiniz. Ancak verseniz de hayır demezler. Bu süreçte ben ufak da olsa bir şeyler veriyorum. Sİrke kurdu micro kurt gibi yemler varsa azar azar verebilirsiniz. 4-5 gün sonra babayı yavruların yanından ayırdıktan sonra asıl iş başlar. Önünüzde 4-6 ay arasında bir süreç vardır. Bu süreç bakıma göre kısalabilir veya uzayabilir. Ancak Türkiye şartlarında ve bu hobiyi evde yapıyorsanız minimum 4 ay olarak düşünün. 4 ay boyunca balıklarınıza çocuk gibi bakmak zorundasınız. Bakmazsanız hastalanırlar ve ölürler.

Eğer bakamayacağınızı düşünüyorsanız gerçekten hiç üretime girmeyin. Özellikle beta da.

Beta yavru bakımı ile ilgili kısa bilgiler

1- Yavrular çıktıktan 2-3 gün sonra artemia yiyebilirler. Artemia yoksa sirke kurdu, micro kurt gibi canlılarla beslenebilir.

2- Yavrular ilk 15 gün çıktıkları kapta durursa yeme ulaşmaları daha kolay olur.

3- Yavruları büyük akvaryuma almak için acele etmeyin. Suyu önce alçak seviyede tutun ve yavruları öyle büyük hacime alın. Daha sonra su seviyesini su değişimleri sırasında 5 er cm arttırın. Bunu zamana yayın.

4- Yavruları kuru yeme alıştırmaya çalışın. Kuru yeme alışan yavrular daha hızlı renkleniyor.

5- Babayı aldıktan sonra pipo filtre takarsanız faydasını görürsünüz. Ben takıyorum ancak takmayan arkadaşlarda var. Beta yavrularına hava verilip verilmemesi ile ilgili bir yazım

Yeni doğmuş beta yavruları nasıl beslenir videosu

Yavruların daha hızlı büyümesi ile ilgili bir video

Beta balığı genel bakım şartları hakkında bir video

Çıkan beta yavrularında cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ? Aşağıdaki linkte.

Beta yavrularına bu linkten dip çekimi aparatı yapabilirsiniz.