Balık Üretiminde Para Var Mı ?

Var tabi. Ama yapabilirsen. Şu fikri baştan söyleyeyim hayal öteye gitmez. “Alayım bir çift pahalı balık, onları üretip yavrularını satayım” bu kafayla başlayanların sonu hep kapanış oluyor. Eğer bu fikirde değilseniz yazıyı okumaya devam ediyorsunuz demektir. Hadi balık üretiminde para var mı sorusu hakkında daha fazla bilgi yazalım

Beklemeye Sabrınız var mı ?

Paradan önce alınması gereken şey beta üretminde sabırdır. Eğer sabrınız yoksa bu işe hiç girmeyin . Sadece beta da değil tüm üretilecek balıklarda geçerli bu görüş. Beta balığı özelinde ise erkekleri ayırıp tek tek baktığımız için daha da önemli bir hale geliyor sabır konusu. Ancak gerekli bakımları yapıp beklerseniz kazanırsınız niye kazanmayasınız ?

Siz ithal kalitesinde balık yetiştirin yeter. Rengini almış, pırıl pırıl parlayan ve formu yerinde kırığı çıkığı olmayan balıklar yetiştirdiğiniz sürece bu işten ömür boyu para kazanırsınız. Böyle arkadaşlar ve abilerde var sadece balık üretip satıp geçimini sağlayan. Hayal değil bunlar gerçek. Düşünsenize her ay 500 adet kalite halfmoon betayı satış boyuna getiriyorsunuz. Toptan bile verseniz çok iyi kazanırsınız.

Örneğin yukarıdaki halfmoon erkek. 10 numara bir balık. Bu balıktan üretipte satamayan olamaz. Bu balığın ithal fiyatı nedir peki şu anda, 500 -750 TL ortalama. Bu balıktan siz ayda 10 tane üretin bakalım nasıl satıyorsunuz. Havada kapışılır. 500’den satmayın da 300 TL’den satın ne olacak ? Ayda 3000 TL. Temiz para. E ama bu kadar kolay değil tabii. Özellikle halfmoonda ayda bu kalitede 10 tane balık çıkarmak için en az aylık 200’e yakın halfmoon teklemeniz gerekir. Daha doğrusu 200 adet erkek diye halfmoon ayıracaksınız. Bunların en hızlı kuyruk yapanlarını ayıracaksınız da daha sonra da onların arasında en iyi kuyruk açanlar üzerine antremanlarla balığı geliştireceksiniz. İşte böyle bakıldığı zaman bu işten para kazanmak çok zor. Ama başarırsanız kazanırsınız. İstanbul şartlarında bu iş zor.

Ne olursa olsun pahalı balıkları üretin

Yukarıda bahsettiğim fantezi çok zor (hani şu en iyi balıklardan yavru alıp kesin yüksek fiyatlara satmak) ama kaliteli balıklar alırsanız yavruları da aşağı yukarı anne baba ayarında olur. Mesela siz 400 TL’ye bir takım koi hmpk aldınız. Rengarenk balıklar. Yavru aldınız büyüttünüz. Emin olun yavrularını da 100 TL’den aşağı satmazsınız. Ama dediğim şey şu; yavruları hafif renk alınca hemen satma derdine düşmeyeceksiniz. Bekleyeceksiniz yavrular erişkin olacak, form yapacak, renkleri gelecek. O zaman havada karada çok rahat satarsınız .

Akvaryum Balık Türleri Hakkında Bilgiler >>

Ama kalkıpta 2-3 aylık hafif renk yapmaya başlamış balıkları okutmaya çalışırsanız o zaman 30-40 liradan alıcı çıksın diye aranıp durabilirsiniz. Başta söylediğim şey işte bu sabır o sabır. Aynı konunun tersini düşünelim. Örneğin vt betalar. Klasik vt betalar en ucuz beta balıkları olarak bilinir. E siz de kalkıpta petshoplarda dahi 20 TL’ye satılan balıkları üretirseniz çok ucuz fiyatlara satarsınız arkadaşlar hatta satamazsınız elinizde kalır. Ama adetli ürettiniz diyelim. Ayda 1000 tane çıkarıyorsunuz. O zaman da ciddi para kazanırsınız. Ama az bir rakam değil 1000 beta üretimi için. Kuyruk açtırmak, renk yaptırmak…

Balık üretiminde para kazanılmasına kazanılır ama…

Değerli arkadaşlarım, umarım konuyu örneklerle sizlere aktarabilmişimdir. Kısaca yazayım yine; olay emek ve sabırdan ibaret. Eğer bu işte gerçekten gelir elde etmek istiyorsanız bu işi ciddiye almanız gerekir ve ona göre tesis kurmanız gerekir. Mesela evin bir odasını ayırmak veya bir dükkan tutmak gibi. Onun dışında evde hobi amaçlı yapıyorsanız da facebook beta gruplarına girerek elinizdeki balıkları alıcılarla buluşturabilirsiniz.

Okuduğunuz bu sayfada balık üretiminde para var mı sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik. Kolay gelsin. Kerim’in Pet Dünyası’nı Instagram’dan Takip Edin >>