Cam Fanusta Beta Balığı Bakımı

Cam fanuslarda beta balıklarına bakmak kolay değildir. Fanusların temizlenmesi zordur. Ayrıca ısıtıcı ve filtre gibi ekipmanları kullanamazsınız. Bunlarda da bakımı zorlaştırır. Ama yine de cam fanusta beta balığı bakımı hakkında aşağıdaki bilgileri de okumanızı tavsiye ederim.

Cam Fanus boyutu beta balığı bakımı için uygun mu ?

Beta balıkları için uygun bir fanus boyutu seçmek önemlidir. En az 10 litre (2.5 galon) hacme sahip bir cam fanus beta balığı için yeterli yaşam alanı sunar. Daha büyük bir fanus tercih ederseniz, balığınız için daha fazla yüzme alanı ve rahatlık sağlar.

Fanuslarda beta balığına iyi bir bakım için su değerlerini koruyabilir miyim ?

Beta balıkları temiz suya ihtiyaç duyar. Fanusun suyunu düzenli olarak değiştirerek ve su parametrelerini kontrol ederek sağlıklı bir su ortamı sağlayabilirsiniz. Ayrıca, fanuslara özel filtreler ve ısıtıcılar bulabilirseniz balığınızın sağlığını korumuş olursunuz. Eğer bunları sağlayamıyorsanız hafta da 1-2 gün fanustaki suyu %50 oranında değiştirmeniz öneririm.

Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yapılır >>

Cam fanusta nasıl aydınlatma sağlarım

Beta balıkları, uygun bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Fanusun üzerine koyacağınız bir led aydınlatma ile balığınızın aydınlık bir ortamda yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu aydınlatma çok yüksek bir ışık kaynağı olmasın. Çünkü beta balıkları daha loş ortamları sever. Aydınlatma süresini ise günde 4-6 saat arası ayarlayın. Fazla aydınlatma yosun oluşumuna neden olur.

Fanusuma dekorasyon malzemeleri koyabilir miyim ?

Evet koyabilirsiniz. Fanusa uygun dekorasyon eklemek, balığın saklanma yerleri ve keşif alanları sağlar. Bitkiler, doğal taşlar, ağaç kökleri gibi dekoratif doğal unsurlar ekleyerek balığınızın doğal davranışlarını teşvik edebilirsiniz. Ancak, keskin veya zararlı malzemelerden kaçının ve balığın yüzgeçlerinin takılmamasını sağlamak için dikkatli olun.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Cam fanuslarda beta balığı beslenmesi nasıl olur

Tıpkı normal köşeli akvaryumlardaki gibi beta balıkları için uygun yemleri kullanarak düzenli ve dengeli bir beslenme sağlayın. Yemleme miktarını kontrol ederek aşırı yemlemeyi önleyin ve su kirliliğine yol açmayın.

Su değişiklikleri:

Eğer filtre kullanmıyorsanız fanusun suyunu düzenli olarak değiştirin. Genellikle haftalık %20-30 su değişikliği yapmak, su kalitesini korumak için yeterli olacaktır. Ancak mutlaka eski suyu çıkartırken yeni suyu aynı sıcaklık ve su parametreleriyle eklemeye özen gösterin. Beta balığı su değişimi ile ilgilli şu yazımı okuyun lütfen >>

Bu yazımızda cam fanusta beta balığı bakımı konusu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık fanusta beta balığı beslemek hiçbir zaman önerdiğim bir şey olmayacak.

Beta Balığı Hakkında Herşey Burada >>