Dişi Beta Ne Zaman Hazır Olur ?

Üretimden sonra bir dişi beta balığı ne zaman hazır olur diye gelen sorulara bu yazıda cevap vermek istedim. Üretimden çıkmış bir dişi beta epey yorgun ve hassas olur. Benim deneyimlerime göre üretimden çıkan dişi betayı yine dişilerle dolu olan akvaryuma bırakmak balığın psikolojisi açısından gerçekten faydalı oluyor. Diğer balıklar sayesinde ortama çok çabuk alışıyor. Bu sayede strese hiç girmiyor. Aksi durumda üretimden sonra kapta tek başına kalan dişi betaların bir kısmında ciddi sorunlar yaşadığımı söyleyebilirim.

Buradan devam ettiğimizde bir dişi betanın tekrar üretime hazır olması tamamen beslenmeyle alakalı bir durum. Üretimden sonra 1 ay 1,5 ay balığınızı çok sıkı bir yemlemeye alırsanız kısa zamanda hem eski formuna kavuşur, hem de yüksek oranda yumurta toplar. Yumurta toplatma konusunda tubifex, artemia ve benzeri canlı yemler başta olmak üzere faydasını görüyorum. Kuru yemle bir dişi betaya yumurta toplatmak çok daha uzun sürer.

Benim dişi betalarım ortalama 1 ayda tekrar üretime hazır hale geliyorlar. Bunu verdiğimiz ev yapımı balık yemi, artemia gibi yüksek proteinli yemlere bağlıyorum.

Dolayısıyla dişi beta ne zaman hazır olur sorusuna beslenmeye bağlı olarak 1-3 ay arası diyebiliriz arkadaşlar.