Beta Üretiminde Dişi Mi Erkek Mi Etkilidir ?

Şu bir kaç gündür üzerinde düşündüğüm ve neredeyse terazinin tam ortada durduğu bir konu. Nedenlerini hem dişi hem de erkek beta balığı üzerinden anlatmaya çalışacağım. Gelin bu sayfada beta üretiminde dişi mi erkek mi etkilidir sorunuza cevaplar bulalım.

Eğer üretimde erkek tam olarak hazır olmazsa, yani kendi kabında hiç yuva yapmayan ve dişi gördüğü zaman çok hızlı hareketlerle kabarmayan, rengi soluk olan, yüzgeçleri dökük olan bir erkekse dişi isterse 1000 yumurta taşısın, nafile. Çünkü dişi betalar, eğer erkek çok istekli değilse yani dişiye vurma ve ısırma gibi hareketler yapmazsa dişiler zaten kendini yumurtlamaya hazırlamıyor. Dolayısıyla erkeğin rolü çok büyük. Eğer erkek yeterince kızgın değilse ve bunu dişiye belli etmezse üretim başarısız olabiliyor.

Tüm Detaylarıyla Beta Balığı Üretimi >>

Beta Üretiminde Dişi Mi Erkek Mi Etkili konusunda bir deneyimim. Olmayınca olmuyor

Mesela bende hatta şu anda ve 10 gündür aynı kapta olan dişi ve erkek beta var. Her gün bakıyorum yumurta yok ama beraber takılıyorlar. Erkek kur yapsa da dişi tam havayı alamadığı için bir türlü sarılmalar olmuyor. Ama hiç hırpalamıyorlar birbirlerini. Ancak kızgın bir dişi olsaydı erkeğin hiç şansı yoktu. Çoktan paramparça olmuştu. Geçtiğimiz senelerde böyle sert bir dişi güzel bir halfmoon erkeğimi çok feci derecede yok etmişti. O zaman ne diyoruz; dişi istediği kadar hazır olsun erkek tam anlamıyla hazır değilse bu iş olmuyor.

Erkek betanın üretimde etkisi

Biraz da olaya erkek tarafından bakalım; diyelim ki erkek çok hazır, deliriyor. Köpük show yapıyor. Dişiye kurlar üstüne kurlar yapıyor. Gerekli vuruşlarıda, ısırmaları da yapıyor. Ancak dişi de tık yok. Ve bu böyle devam ediyor. Erkek istediği kadar delirsin eğer dişi hazır değilse de iş hem çok uzuyor hem de olmuyor. Dişinin karnında yumurta olsa dahi işler istediğimiz gibi gitmiyor. Bu senaryoda da dişinin rolü çok büyük işte. Dişi isterse oluyor bu durumda.

Bu yazıda beta üretiminde dişi mi erkek mi etkilidir aramasına cevaplar verdik. Sonuç olarak; üretimde başarısızlıklara neden olan etkenlerden bazılarından bahsetmiş olduk. Sonuçta balıkların da duyguları var. Makina değiller değil mi 🙂 ? YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>