Pipo Filtre Akvaryumu Temizler mi ? Beta için Uygun mu ?

Pipo filtreler son yıllarda akvaryumlarda çok sık kullanılmaya başlandı. Aslında asıl amacı üretim akvaryumları için olan pipo filtreler günümüzde malesef amacı çok bilinmeden kullanılarak hem görüntü kirliliğine hem de amatör bir görünüme sebep veriyor. Pipo filtre akvaryumu temizler mi temizlemez mi bir bakalım.

pipo filtre

Daha önceki yazımda buradan ulaşabilirsiniz. Pipo filtrenin ne işe yaradığından bahsetmiştim. Tekrar burada değinmek gerekirse; pipo filtreler tamamen biyolojik filtrasyon amacıyla tasarlanmıştır. Pipo filtreler mekanik filtrasyon yapamazlar. Akvaryum filtreleri hakkında şu yazıma bakabilirsiniz.

Pipo filtre akvaryumu temizler mi ?

İşte yukarıdaki bilgiler ışığında değerlendirirsek mekanik olarak değil yani parça toplama olarak değil de biyolojik olarak temizler. Nitrifikasyon bakterilerinin oluşturduğu azot döngüsüne biyolojik filtre denir. Azot döngüsü hakkında yazım için tıklayın .

Arkadaşlar bu konular basit konular değildir. Size tavsiyem linklediğim yerlerdeki yazıları anlamaya çalışın. Akvaryumculukta en önemli konu biyolojik filtrasyondur. Azot döngüsüdür. Azot döngüsü oluşmamış bir akvaryumda hiç bir zaman sağlıklı balıklar besleyemezsiniz.

Pipo filtre akvaryumu mekanik olarak temizleyemez

Son olarak pipo filtre akvaryumu temizler mi sorusuna ben hayır diyorum. Çünkü temizlikten kasıt tortular, dışkılar ve benzeri atıklarsa pipo filtre bunlar çekemez. Pipo filtre sadece suyu süzer.

Beta balıkları için evet uygundur. Suyu dalgalandırmaz. Balığı sarsmaz. Hava motorunu bir vanayla kısarak ayarlama yapabilirsiniz.

Bir videom da pipo filtre mi iç filtre mi demiştim

İzlemek için tıklayın

Tüm filtrelerde biyolojik sünger vardır

Eskiden ve hala aslında dış filtrelerin, iç filtrelerin, şelale tipi asma filtrelerin hepsinde biyolojik sünger dediğimiz süngerlerden vardır. Bu süngerler hem kaba pislikleri tutarken aynı zamanda da bakteri tutucu olduğu için biyolojik filtre görevleri yaparlar.

Bana göre dekorlu yani görsel amaça kurulan akvaryumlara zaten pipo filtre yakışmıyor. Pipo filtre malesef tasarım olarak çok kaba bir filtre. Ha süngeri suya batırıp akvaryuma koymuşuz ha pipo filtre koymuşuz aynı görüntü 🙂 Bu nedenle dileğim pipo filtrelerin tasarım anlamında artık daha yenilikçi ve şık çizgilerle tasarlanması olacak. Ben bir ara denemiştim ancak satışa dönüşmedi. Aşağıda görsel paylaşıyorum.

pipo filtre akvaryum