Erkek Beta Yavruları Ne Zaman Teklenir ?

Öncelikle tekleme nedir ? Tekleme ya da kaplara ayırma beta balığı camiasında sıkça kullanırız. Tekleme, erkek beta balığı yavrularının bir kaba veya bir akvaryuma tek başına yaşayacağı şekilde bırakılmasına denir. Bir erkek beta yavru döneminden sonra teklenmezse yani diğer kardeşleriyle birlikte yaşamaya devam ettirilirse kuyrukları ve yüzgeçleri o bildiğimiz gösterişli haline dönüşemez. İşte erkek beta yavruları ne zaman teklenir sorusu ile ilgili vereceğimiz bazı cevaplar.

Erkek beta yavruları ne zaman teklenir ?

Büyüme şartlara göre değiştiği için bir zaman vermek doğru gelmiyor bana. Vücut boyutu olarak belirtirsem 3 cm’i geçen erkekleri ayırabilirsiniz. Özellikle halfmoonlarda 3 cm’den sonra alt ve üst yüzgeçlerin daha fazla büyüdüğünü görürsünüz. Bu aşamada geç kalmadan hemen ayırmak gerekir. Bu süreçte gözlem ve tecrübe önem taşır. Balıklarınızı özellikle yem verirken takip edin. Yem alma aşamasında erkekler birbirlerine daha çok kabarırlar. Böyle erkekleri hemen ayırabilirsiniz. Veya normalde de kardeşlerini kovalayan ve kabaran balıklar varsa boyuna bakmadan hemen ayırın. Bu balıklar tekleme kabında akvaryumda çok daha fazla büyür.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Dişi betaları teklemeye gerek var mı ?

Bence yok ama tekleyenler var. Ben dişilere bitkili ve aydınlatmalı akvaryumlarda bakmaya çalışıyorum. Bu şekilde daha güzel renk alıyorlar. Büyümeleri de normal hızda oluyor.

Erkekleri teklemezsek ne olur ?

Teklemezsek erkekler tam olarak form yapmazlar. Örnekse bir veil tail erkeği teklemediniz. Diğer balıklar arasında saklanmak ve hedef olmamak adına kuyruk ve yüzgeçlerini geç uzatır veya uzatmaz. Dişi vt gibi davranır. Yani balık ezik olur. Ama aynı balığı 3-4 cm’ye ulaşınca ayırın bakın nasıl kuyruk açıyor hemen. Tayland’da ufacık şişelerde gövdesi 4-5 cm’yi geçmeyen 3-4 aylık veil tail betalara kuyruk açtırıyorlar bu sayede. Bu balığın olayı bu gerçekten. Teklemek. Tek yaşaması.

Bu yazıda erkek beta yavruları ne zaman teklenir gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik. Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>