Halfmoon Betta Satış -Yerli Betalar- Başka yerde yok!

Bu videoda ithal halfmoon betta satış yaptığım dönemde çektiğim videolardan biri. Aşağıda belirttiğim gibi Tayland’da bu işleri aşmışlar. Adamlar peynir ekmek gibi beta üretiyor. Türkiye’ye olarak veya başka bir ülke dahi bu kapasiteyle halfmoon betta satış ve ihracat yapan ülkelerle başa çıkmak çok zor diyorum ve konuya devam ediyorum.

Tayland ve Endonezya’da halfmoon beta balığı satış olayı çok başka bir boyutta

Arkadaşlar halfmoon beta balıkları geldi. Renkler mükemmel, formlar mükemmel. Fiyat ondanda mükemmel 🙂 Bu halfmoon betalar benim üretimim değil arkadaşlar bunlar ithal olarak getirttiğim betalar. Ancak mükemmel renklere sahipler hepsi. Taylandlılar bu işi gerçekten çözmüş. Balıklar çok sağlıklı ve fiyatları normal beta balığı piyasasına göre çok uygun. Örneğin ithal olarak 15 TL’ye gelen çok güzel balıklar. Bende hiç bir şekilde o ayarda ürettiğim balıkları 15 TL’den satmam. Satmam, kendim beslerim. Ancak uzak doğuda öyle bir üretim hattı var ki adamlar artık elimizden çıksın diye çok uygun fiyatlara veriyorlar. Dolayısıyla uzak doğuya bu işte başa çıkmamız hem mümkün değil hem de yerli ithalatçılar ürettiğimiz balıkları istediğimiz fiyatlara satmak mümkün değil.

Halfmoon beta üretimi ile ilgili video için tıklayın

Halfmoon betalarla ilgili detaylı teknik bilgiler için tıklayın

2018’de toptandan alıp halfmoon betta satış çalışmaları da yapmıştım.

Geçen yıllarda beta üretiminin yanında bir yandan da ithalattan gelen balıklardan alıp siz değerli hobici arkadaşlara sahiplendiriyordum. O dönemler halfmoon üretmenin zorluklarının anlamanın yanı sıra bir yandan da talebe karşılık vermek için böyle bir yola girmiştim. Ancak o dönemlerde şunu erkenden farkettim ve müdahale ettim.

İthalattan aldığım balıklar kendi balıklarımı sürekli hasta etti.

İthal gelen balıklarda farklı bakteriler olduğu için malesef her balık alışımda kendi balıklarımda hastalıklar oluşmaya başladı. Halfmoon üreteceğim diye çıktığım yolda baktım ki hastalıkla uğraşmaktan başka bir şey yapamıyorum. Ve radikal bir karar alarak ithal beta satış konusunu tamamen kapattım.

Bu kararının benim beta üretimi ile ilgili aldığım en doğru karar olduğunu düşünüyorum ve hiç pişman değilim. Gördüklerimden edindiğim tecrübelerle şunu söyleyebilirim ki hem satışı hemde üretimi bir arada yapmak nerdeyse imkansız. O yüzden sizlere de tavsiyem eğer hem biraz gelir elde edeyim hem de beta üretimi yapıp güzel betalar elde edeyim diye düşünüyorsanız tavsiyemi dikkate almalısınız. Tabii ki olmayacak iş değil ancak ev imkanlarında bunu yapmak çok zor. Belki büyük bir dükkan olsa dükkanın bir bölümünde beta üretimi diğer tarafında ise betta satışı yaparak kontrol edilebilir.

Türkiye genelinde halfmoon betta satış fiyat listesinden bir bölüm

Halfmoon Beta – HM (Yarım Ay Kuyruk Beta)
beta balığı fiyatbeta balığı fiyat
Erkek Halfmoon__Dişi Halfmoon Tail

İşte beta dünyasının en görkemli ve en çok beğenilen türü. Halfmoon betalar. Benim de hayran olduğum ve üretimini yaptığım bir tür. Piyasa fiyatı 40 TL – 250 TL arası değişiyor. Kaliteye göre fiyatlar değişiklik gösterir. Bakımı ve üretimi zor beta türleri arasındadır.

Beta balığı fiyat konusunda türüne göre değişiklik gösteren bir balık türü. Ayrıca satılan dükkanın yeri de bu beta balığı fiyat belirleme konusunda çok etkili. Örneğin; İstanbul’un en lüks avm’sinde bir veil tail betayı 50 TL’ye alırken aynı balığı sıradan bir mahallede var olan bir petshopda 10-15 TL’ye dahi çok rahat alabilirsiniz.
Beta balığı yerli olarak çok üretilmediği için kaliteli ithal betalar şu anda 100-200 hatta 300 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Daha detaylı Beta balığı fiyat listesi için bu linke tıklayın

Aşağıdaki linkten instagram adresime ulaşarak profilimdeki ürettiğim halfmoon betta balıklarını görebilir ve oradan bana direkt mesaj atabilirsiniz.

https://instagram.com/keriminpetdunyasi/

https://www.instagram.com/p/B3PeLGLpJYb/