Holland Betta Show Nedir Bettas4all Kimdir ?

Bettas4all forumu ile 2004’de kuruluş adımlar atılan bir beta sever topluluğudur. Forum için tıklayın Forumda bir çok konu hakkında bilgi bulabilirsiniz. Benimde ara ara takip ettiğim bir forum.

2006’dan beri yarışmalar düzenlenmektedir

Bettas4all, aslında şu anda Avrupa’da beta balığı standartlarını oluşturmuş bir dernek. Ayrıca bir de bildiğiniz gibi IBC Bettas var. International Bettas Congress. IBC ise Amerika menşeiili bir topluluk. Ibc’ninde oluşturmuş olduğu standartlar var. Ibc hakkında detaylı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz.

Bu iki topluluk aslında Dünya’da beta balığına yön veren ve daha çok kurumsallaşmış dernekler. Keşke ülkemizde de bu tip topluluklar olabilse. Biz de malesef beta balığı kültürü “şu bardakta beslenen balık” algısıyla sınırlı kalmış durumda. Ben yakın zamanda bir dernek oluşturalım diye çıkış yaptım ancak hiç yanaşan olmadı. Daha doğrusu ciddi anlamda yanaşan sayısı 1-2 kişiyle sınırlı kaldı.

Şahsen, web sitemi başlıkta yazdığı gibi Türkiye beta balığı ansiklopedisi gibi bir bloga dönüştürme amacındayım. Belki ilerde bir derneğe dönüşebilir bu grup. Bir dernek için 7 kişinin bir araya gelmesi, bir dükkan tutulması gibi gereklilikleri var. Çok zor ve uzak şeyler değil ancak daha biz gruplarda bile bir ahenk yakalayamamışken bir dernek çatısı altında toplanmak şimdilik uzak bir nokta.

Zamanla olacağını düşünüyor. Bende de betada yeni sayılırım. 2018’de beta üretimine başladım. Kısa zamanda hızla yol katettiğimi ve kendime göre başarılar elde ettiğimi düşünüyorum. Bundan 5 sene önce betanın bu kadar güzel ve hastalık yapan bir balık olacağını düşünmüyordum. Hep beta balığı besledim ama bu kadar çeşitinin olduğunu bilmiyordum. Benden sizlerle bu siteye yazdıkça ve üretimler yaptıkça aslında beta balığı hakkında çok az şey bildiğimi ve daha çok şey öğreneceğimi görüyorum.

Umarım bizimde bir gün bir beta balığı derneğimiz olur ve orada ahenk içerisinde bir topluluk oluştururuz.