Mor Beta Balığı Var mı Yok mu ?

Özellikle hanım hobicilerin çok sorduğu ve aradığı beta balığı renklerinden biri mor. Internette bir çok photoshopla renklendirilmiş hatta morartılmış beta balıkları görebilirsiniz. Zaten bu yüzden mor beta balığı efsanesi sürüyor. Ancak net olarak söyleyim şu anda mor beta balığı yok. Üzerinde mor renk olan betalar var evet ama direkt silme şekilde bir mor beta balığı yok. Zaten olursa da ilk her zaman ki gibi uzakdoğuda çıkar ve paylaşılır.

Ne güzel ki sosyal medya siteleri var ve bu sitelerde yeni betaları görebiliyoruz. Örneğin levander olarak geçen bir beta balığı renk varyetesinde mor rengine oldukça yakın bir renk görebiriliyoruz. Aşağıdaki balık. Bu balığın üzerine gidilerek üretilerek yani mor elde edilebilir gibi düşünülse de o kadar kolay olmuyor. Yoksa çoktan çıkardı. Ne varyeteler görüyoruz bu da mı olacaktı diye.

Mor beta balığına en yakın royal blue denilen renkteki beta balıkları. Mor betayı elde etmek için fikir üretirsek royal blue ile levander renkte bir beta üzerine çalışılabilir. Bu takımdan çıkan mor rengi en fazla olan bireyler tekrar seçilir ve tekrar üretilir. Zaten tüm varyeteler bu şekilde oluşmuş ve sabitlenmiştir.

Sonuç olarak; malesef şu anda mor beta balığı yok, keşke olsa 🙂 Pembe mesela üzerinde daha çok çalışılan ve bir kaç grupta paylaşılmış bir renk. Ama o da sabitlenmiş ve tamamen pembe olmuş bir beta göremedik henüz. Bende mesela koi beta yavrularımın bazılarında pembelik görüyorum. Ama bir rengi sabitlemek uzun zaman isteyen ve çalışılması gereken bir üretim şekli. Umarım bir gün bulabiliriz.