Mor Beta Balığı Var mı Yok mu ?

Özellikle hanım hobicilerin çok sorduğu ve aradığı beta balığı renklerinden biri mor. İnternette bir çok photoshopla renk verilmiş hatta morartılmış beta balıkları görebilirsiniz. Zaten bu yüzden mor beta balığı efsanesi sürüyor. Ancak net olarak söyleyim şu anda mor beta yok. Üzerinde mor renk olan betalar var evet ama direkt silme şekilde bir mor bir beta yok. Zaten olursa da ilk her zaman ki gibi uzakdoğuda çıkar ve paylaşırlar. Gördüğünüz morlar aslında kırmızıdan gelen yeteri kadar kırmızısı olmayan ve maviyle karışan balıklardan çıkıyor. Detaylara inelim.

Ne güzel ki sosyal medya siteleri var ve bu sitelerde yeni betaları görebiliyoruz. Örneğin levander olarak geçen bir beta balığı renk varyetesinde mor rengine oldukça yakın bir renk görebiriliyoruz. Aşağıdaki balık. Bu balığın üzerine gidilerek üretilerek yani mor elde edilebilir gibi düşünülse de o kadar kolay olmuyor. Yoksa çoktan çıkardı. Ne varyeteler görüyoruz bu da mı olacaktı diye.

Beta Balığı Renkleri ve Renk Genetik Tanımları Burada >>

Mor beta balığına en yakın royal blue denilen renkteki beta balıkları. Mor betayı elde etmek için fikir üretirsek royal blue ile levander renkte bir beta üzerine çalışılarak belki çıkar. Tabii bir fikir. Bu takımdan çıkan mor rengi en fazla olan bireyler tekrar seçerek ve tekrar üretilir. Zaten tüm varyeteler bu şekilde oluşmuş ve sabitlenmiştir.

Sonuç olarak; malesef şu anda mor beta balığı yok, keşke olsa 🙂 Pembe mesela üzerinde daha çok çalışılan ve bir kaç grupta paylaşılmış bir renk. Ama o da sabitlenmiş ve tamamen pembe olmuş bir beta göremedik henüz. Bende mesela koi beta yavrularımın bazılarında pembelik görüyorum. Ama bir rengi sabitlemek uzun zaman isteyen ve çalışılması gereken bir üretim şekli. Umarım bir gün bulabiliriz.

Mor Bettalar Neden Bu Kadar Nadir? 

Saf mor beta balıklarının bu kadar nadir olmasının ana nedeni genetiklerinden kaynaklanmaktadır. Beta balıklarının doğal olarak oluşan rengi değildirler. Bunun yerine seçici yetiştirmenin bir sonucudurlar. Gerçek mor betta balığı, rengini nadir görülen bir genetik mutasyondan alır. Mavi, pembe ve kırmızı betaların üremesi bu mutasyona yakalanma şansınızı artırabilirken, saf mor betta elde etmek tamamen şans meselesidir. Bekleyeceğiz. Çıkarsa önümüzdeki yıllarda yine uzak doğudan bu işin anavatanından çıkacak.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Mor beta balığı konusu hakkındaki yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.