Pipo Filtre mi İç Filtre mi ? Akvaryum Filtre İncelemesi

Merhaba, bu video’da pipo filtre ve iç filtrelerin kullanımı ve kullanım alanlarından bahsettim. İç filtreler genelde üretim akvaryumlarında kullanılıyor. Ancak son zamanlarda pipo filtreler bitki akvaryumlarında da kullanılmaya başlandı. Bence yanlış olan bu kullanıma dikkat çekmeye çalıştım. İç filtreler ise bitki akvaryumları ve hobi akvaryumları için daha uygun. Video’da pipo filtre ve iç filtre kullanım prensipleri hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. Şimdi gelin pipo filtre mi iç filtre mi konusunun detaylarına bakalım.

Pipo filtre mi iç filtre mi ?

Akvaryum filtresi videosuyla ilgili gelen özel mesajlar üzerine filtre konusuna sizler için daha detaylı şekilde incelemek istedim.Konumuz pipo filtre ve iç filtre arasında yapacağımız tercih.

İlk önce kısaca 2 akvaryum filtresini de ele alalım.

Pipo filtre, tek başına bir işlevi olmayan ancak bir hava motoru ile çalışabilir hale gelen bir filtre modeli.

İç filtre ise; direkt elektriğe bağlanıp pervanesi sayesinde suda dalga yaratıp etrafındaki tortuları toplayabilen bir filtre tipidir.

Peki hangisi daha iyidir sorusunun kesin cevabı var mı ?

Bence yok. Nedeni ise ikisinin de kullanım yerleri farklı. Pipo filtre genellikle üretimhanelerde ya da ithalatçılardaki akvaryumlarda kullanılır. Nedeni ise, 1 daha az maliyetli 2 iyi bir biyolojik filtrasyon malzemesi 3 temizlemesi kolay 4 basit kurulum ve kullanım gibi daha birçok sebep sayabiliriz. Gözenekli süngeri sayesinde nitrifikasyon bakterileri ile harika bir yuva alanıdır. Ancak hava motoru olmadan hiç bir işe yaramaz. Hava, pipo filtrenin içinde bir çekim oluşturarak etraftaki suyu ve tortuları çekmeye çalışır. Burada hava motorunun gücü çok önemlidir. Çünkü ne kadar çok akım olursa o kadar çok çekim olur. Üretimhane akvaryumlarında zaten haftada 2-3 gün mutlaka su değişimi yapıldığı için pipo filteye çok yük kalmaz. Pipo Filtre Nasıl Çalışır >>

Hobi akvaryumlarında yani bitkili balıklı akvaryumlarda bana göre pipo filtre kullanmak yanlıştır. Nedeni ise az önce anlattığım gibi pipo filtrenin prensibine aykırıdır. Görüntü olarakta amatör bir görüntü sunar bana göre. Tabii tercih meselesi. Size hem pipo filtre hemde hava motoru satmak tabii ki çoğu satıcının isteyebileceği bir şeydir.

İç filtre ise küçük hobi akvaryumları için uygundur. Akvaryumun köşesine takıp temizlik yaptırabilirsiniz. İç filtrelerde de biyolojik filtrasyon yaptırabilirsiniz. Aynı sünger iç filtrelerde de var. Ayrıca hobi akvaryumlarında iç filtrenin sağladı temizliği pipo filtreyle sağlamak kolay değildir. Ancak iç filtrenin akım gücüne dikkat edin fazla akıntı balıkları sarsar ve rahatsız eder.

Filtre ve Akvaryum Ekipmanları >>

Pipo filtre mi iç filtre mi sorusuna geri dönersek, burada önce amacın ne olacağını belirlemek gerekir arkadaşlar.