Veil Tail Beta – Tül Kuyruk Beta

Veil tail beta belki de akvaryum dünyasına adım atan çoğu kişinin ilk balığıdır diyebiliriz. Veil tail betalar genelde akvaryumcuların kasa tezgahlarının üzerinde ufak kapların veya bardakların içinde yaşamaya çalışan balıklar olmuştur. Bu hala böyle malesef.

Veil tail betalar betta splendens türünün ilk kuyruk tipidir. Diğer tüm kuyruk tipleri bu türün yıllarca üretilmesiyle uğranan mutasyonlar sonucu çıkan kuyruk tipleri ile oluşmuştur. Biz insanların evcil hale getirdiğimiz tür betta splendens olarak adlandırılmıştır. Daha fazla ayrıntı için tıklayın

Veil tail betalar petshop vitrinlerinde genellikle mavi ve kırmızı renkleriyle bilinirler. Eskiden mora yakın veil tail betalar gelirdi. Yaz başında alınan bu betalar fanuslarda beslenir ve yaz sonuna doğru artık soğuklar başladığında ufak ufak donuk hareketlere başlar ve kış ortasına doğru malesef ölürlerdi. Herkesin beta balığı denince aklına gelen ilk balık veil tail betadır. Halfmoon ve taç kuyruk betalar vt’ye göre daha yenidir. Özellikle halfmoonlar ülkemize son 15 yıldır geliyor.

Bu yazıda veil tail beta gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik. Beta üretiminde veil tail betalar tercih ediliyorsa yavruların çok büyük bir kısmının kuyruk tipi vt çıkar. Vt en baskın gendir. Diğer kuyruk tipi genleri bu gene göre çekinik kalır.

Beta genetiği hakkında okumanızı tavsiye edeceğim bir sayfa

Tüm beta türleri için tıklayın