Beta balığı akvaryumu kaç litre olmalı?

Beta balığı akvaryumu 30 lt’yi geçmemeli. Özellikle uzun kuyruklu halfmoon veya veil tail beta besliyorsanız litrenin daha az olmasına dikkat edin. Ayrıca beta balığı akvaryumunda akıntı da çok çok az derecede olmalı. Hatta neredeyse akıntı hiç olmamalı. Bol akıntı balığın yorulmasına ve kuyruğunun ağır gelmesine sebep olabilir.

Daha önceki yazımda beta balığı akvaryumu nasıl olmalı konusuna değinmiştim. Tıklayın

Peki neden beta balığı akvaryum düşük litrede olmalı ?

Beta balıkları doğal ortamlarında yani vahşi tipteki hallerinde akıntısız ortamlarda yaşarlar. Dolayısıyla buna göre kendilerini geliştirmişlerdir. Uzun kuyruklu türlerde de bu böyledir. Akıntı olan bir akvaryumda beta balıkları kuyruklarını açmazlar. Örneğin beta üretiminde çokça karşılaştığım bir durum şu; boylandırma akvaryumlarında büyüyen yavrular belirli bir boya geldikten sonra kuyruk açmak isterler. Ancak akvaryum büyük ve kalabalık olduğu için kuyruk açamazlar. Aynı balıkları tekleme dediğimiz kaplara aldığımızda hemen 15 gün içinde balıkların kuyruklarının uzadığınız farkedersiniz.

Aynı şey akıntı içinde geçerlidir. Akıntı olduğu sürece kuyruklarını daha küçük tutarlar ve salamazlar. Sonuç olarak beta balığı akvaryumlarında benim önerim hiç akıntı olmamasıdır. İlle de motor takacağım diyorsanız ufak bir pipo filtre takabilirsiniz.

Pipo filtre ile ilgili yazım için tıklayın