Beta suyu nasıl olmalı?

Beta balığı suyu öncelikle sıcak olmalı. Yani en az 24 derece olmalı. Tabii bu 24 derece yerli balıklar için geçerli bana göre. Örneğin ben kışın odayı doğalgazla ısıttığım için oda hep 26-28 dereceler arasında oluyor. Beta sularıda 25-26 derecelerde oluyor. Yazın ben ısıtıcıları çekerim ve oda sıcaklığına bırakırım. Ancak bu benim yöntemim. Benim balıklarım benim yetiştirme tarzıma alışmış balıklar olduğu için bu tür dış olaylara alışkın.

Ancak siz ithal yoluyla Tayland’dan yenigelen bir balığı 23-24 derecelerde beslemeye çalışırsanız o balıkta hemen bir kuyruk kısması oluşumu başlar. Dolayısıyla burada beta suyu nasıl olmalı dediğimizde genel şartları konuşmalıyız.

Beta suyu nasıl olmalı ki betamız sağlıklı yaşasın

Öncelikle akvaryumda besliyorsanız mutlaka bir ısıtıcı bulundurun. Isıtıcıyı 26 dereceye ayarlayın. Su olarak benim her zaman ki önerim içme suyu kullanmak. Ph’ı düşük ve her zaman temin edebileceğiniz bir içme suyu seçin. Ph 6-8 arasında beta yaşayabilir. Ancak 7,5’u çok geçmeyen bir su tercih edin.

Catappa yaprağına gerek var mı ?

Bu da tamamen alıştırma meselesi. Ben hiç bir zaman kullanmadım. Ancak catappaya alışmış balıkları aldığım zaman alışma döneminde kuyruk erimelerine yakalanan balıklarım oldu. Eğer sizde catappaya alışmış bir beta alıyorsanız suyunu da buna göre hazırlayın ve catappa alın.