Beta balığı nasıl beslenir?

Daha önce yazımda beta balığının yediği yemler ve beslenme biçiminden bahsetmiştim

Doğadaki Beta balığı etçil beslenen bir canlıdır. Bu şekilde gelişmiştir. Doğal ortamında kurtçuklar, sinek larvaları, su böcekleri gibi canlılarla beslenir. Günümüzdeki beta balıkları ise kuru yemlere alıştırılmıştır. Gelin aşağıda beta balığı nasıl beslenir sorusuna cevaplar bulalım

Canlı yemler ve kuru yemler arasındaki bağlantı

Evcilleştirilmiş betalar kuru yemlerdeki renk arttırıcı maddeler içeren besinleri yiyerek günümüzdeki canlı renklere ulaşmıştır. Eğer siz canlı olarak verdiğiniz yemlere renk pigmenlerini besleyen besinleri yediriyorsanız evet o zaman kuru yem vermenize gerek kalmadan balıkları bu canlıları yiyerek gerekli renk arttırıcı besinleri alır. Ancak bunu sağlamak çok kolay bir şey değil. Dolayısıyla bunları biz balıklara dışarıdan besinler yedirerek sağlayabiliriz.

Örneğin mavi ve yeşil pigmenleri besleyen arttıran maddeler sprulina yosununda bulunur. Siz canlı yemlere sprulina yediremezseniz sprulinayı kuru yemleri yedirerek verebilirsiniz.

Benim önerim bol çeşit

Benim izlediğim yol bol çeşit ve protein oranı yüksek olan kaliteli markaların yemlerini vermek. Ben ayrıca kendi yemimi de yapıyorum. Somon, krill ve yumurtaları protein olarak kullanırken sprulina, kırmızı biber, domates, mısır gibi renk pigmentlerini besleyici bitkisel ürünleri de yem içinde bulunduruyorum.

Aşağıdaki videoyu izleyerek beta balığı bakımı ve beslenmesi ile detaylı bilgi edinebilirsiniz.