Dişi Beta Balığı Bulmak Artık Çok Kolay

Şu an bulmak facebook gruplar sayesinde dişi beta balığı bulmak çok kolay ama bundan 20 sene öncesinde dişi beta balığı bulmanız çok zordu. Beta balığı dişileri ithalatla gönderilmezdi önceden. Bunun ne amacı vardı bilmiyorum ? Belki de hiç üretilemez bir balık türü olarak görüldü ülkemizde. Veya dişileri uzun kuyruklu olmadığı ve erkeklere göre daha az gösterişli renklere sahip olduğu için olabilir.

Mesela bende beta üretimine girmeden önce beta balığının hiç üretilebilen bir balık olduğunu düşünmemiştim. Türkiye’de normal de hep Lepistes kılıç, melek, japon gibi balıklar üretilirdi geçmişte. Beta balığı hala da ithal olarak ülkemizde var oluyor. Yani yerli üretim adına seri şekilde bir üretim durumu yok. Bu geçmişte de hiç olmadığı için herhalde o yüzden dişi beta balığı kıtlığı vardı. Ben ilk defa 90’ların sonunda bakırköy incirli Mahallesi’nde limon çiçeği sokak vardır. O sokağın köşesinde ki apartmanın altında bir akvaryumcu vardı. İlk defa orada beta yavruları görmüştüm. O adam ürettim demişti. O zamanla dişi beta balığı oradan alınabiliyordu. Bir defa o zamanlar denemiştim ama çok aşırı amatör bir deneme sonucu başarısız oldum tabii ki. Şimdi ki gibi kaynak yoktu.

Ancak günümüzde öyle değil. Hatta o kadar güzelleri var ki ilk görüşte dişi beta balığı demezsiniz 🙂

Beta balığı üretim videoları için tıklayın

Beta almadan önce dikkat edeceğiniz noktalar için tıklayın

Pembe beta dişisi bulabilir miyiz ?

Erkeğini daha bulamadık ki dişisini bulalım 🙂 Pembe ara ara bazı balıklarda ortaya çıkıyor ama henüz temel anlamda üretilmiş bir balık yok. Tabii ki çıkarsa Tayland’da veya Endonezya’da çıkacaktır. Zaten güzel balık çıktı mı bir şekilde facebook gruplardan, youtube’dan önümüze geliyor arkadaşlar. Pembe ve mor benim çok sevdiğim renkler normalde de. Beta balığında olursa tadından yenmez tabii. Bazı mavi betalarda mor rengide görüyoruz. Ama onlarda sabitlenmiyor.

Eskiden neden dişi beta balığı kıtlığı vardı ?

Bundan 25-30 yıl önce herhalde beta balığının üretimine Türkiye’de herhalde kimse kalkışmamış ki böyle bir talep olmamış. Tabii aslında baktığınız da beta balığı üretimi normal canlı doğuran balıklar kadar kolay değil. Zorlukları olan bir iş.ki o zamanlar şimdikinden daha da geride olan akvaryum hobisinde bırakın beta üretmeyi normal balık beslemek bile çok zormuş.

Ancak bu yavaş yavaş kırıldı ve artık günümüzde çok rahatlıkla beta turu balıklar üretiliyor ve satışı yapılıyor. Hatta şu anda Türkiye’de çok ciddi bir üretim var diyebiliriz balık konusunda. Özellikle güney bölgelerimizde japon, Lepistes ve benzeri canlı doğuran balıklar seri şekilde havuzlarda ürüyor.

Talep arttıkça üretim de arttı ama kalite var mı ?

Türkiye’de şu an da facebook gruplar sayesinde çok ciddi bir beta üretim furyası var. Her gün yeni üyeler beta üretme ve beta sevgisi sevdasına kapılarak gruplarda boy gösteriyor. Herkes ithal gelen betalar hayran hayran bakıp satın alırken hemen bu balıkları üretip satmanın derdine düşüyor.

Peki bu kadar alınan güzeller güzeli balıklar ne oluyor ?

Yıllardır dikkatimi çeken konulardan biri de bu. Çok güzel balıklar geliyor ve sahiplendiriliyor. Bu balıklardan yavrular alınıyor. Biraz sabrı ve zamanı olan herkes beta üretebilir. Yavrular çıkıyor meydana ancak büyük boya gelen yavru sayısı çok çok az. Yani üretim var ama boylandırma aşamasında çoğu kişi sınıfta kalıyor. Demek ki daha işi çözemedik. Çok balık üreten var ancak satış boyuna getiren kişi sayısı cok az . Üretim de dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bence bu.

Evet bu yazımızda da dişi beta balığı hakkında hem geçmişten hemde gelecekten kısa bilgiler ve yorumlar yaparak yazımızı tamamladık.