Beta Balığı Yavrularının Isıtıcısız Büyütmek

Beta yavrularında ilk 1 hafta yaşanan kayıpların büyük bir kısmı aslında oodinium denilen ve halk arasında kadife hastalığı da olarak geçen hastalık yüzünden oluyor. Soğuk suya maruz kalan yavrular ve soğuk su da daha hızlı çoğalan ve etkili olan bu bakteri türü yavru balıkların üzerine adeta kum dökülmüş gibi yapışıyor. Oodinium hastalığı ile ilgii bilgi için bu linke bakarken ben asıl konuya gireyim.

Videoda bahsettiğim gibi ben 30-45 gün arasında yavruların büyüme hızına göre ısıtıcıları çıkarıyorum ve bu süreçten sonra oda sıcaklığında besliyorum. Oda sıcaklığım 26-28 dereceler arasında değişiyor. Sular genellikle 25 derece oluyor. 25 derece tropik balıklar için normal bir sıcaklık. Beta balığı içinde bu sıcaklık yeterli. Ancak bunu ithal balıklar için söylemeyiz. İthal gelen beta balıklarını aldığınızda mutlaka ısıtıcı kullanın ve sıcaklığı en az 27-28 derecelerde tutmaya çalışın.

Betada ısıtıcı konusu facebook gruplarda çok sık konuşulan bir konu. Açıkçası ben ısıtıcısız beta bakılmaz söylemine katılmıyor. Pek de güzel bakılır. Ancak sabit sıcaklıklar sağlayabiliyorsanız ve balık buna alışkınsa. Ben tüm ürettiğim balıkları 25 derece sularda büyütüyorum ve sıcaklıkla ilgili bir sorun yaşamıyor. Alıştırma meselesini es geçmemek gerekli.