Beta Balığım Kuyruk Kıstı – Kuyruğu Büzüştü

Özellijle yeni başlayan ithal balıklar alan arkadaşların yaşadığı ilk hastalıklardan birisi kuyruk kısması. Yani neden olan costia bakterisi sorunu. Yanlış anlaşılmasın, ithal balıklarda yaşanıyor derken alan kişi ithal balığı alıştığı şartlara uygun bakamadığı için bu sorunları yaşıyor.

Ne oluyor peki balığa bu duruma gelince ?

Balığın en başta kuyruğunda başlayıp anal yüzgece kadar giden bir yapışıklığa kuyruk kısması diyoruz. Buna neden olan costia diye bir bakteri türü var. Bu bakteri özellikle 25 derecenin altında ısılarda daha hızlı çoğalıyor ama iş bununla da bitmiyor. Yani 27 derecede de kuyruk kısmasına yakalanabilir balığınız. Veya 23-24 derecede beslediğiniz balıklarda hiç kısmayla karşılaşmazsınız. Kuyruk kısması ile ilgili başka bir yazım da bu >>

Bu hastalık öyle bir hastalıktır ki balığın tüm güzelliği gider. Balık yemden düşer. Köşede bir yerde durur, yerde yatar vs. Kancalı bakteri türü olduğu için balığı sürekli yeme eylemindedir bu lanet costialar. Ayrıca çok bulaşıcıdır. Kaptan kaba çok hızla geçer. Eğer hortum gezdirerek su değişimi yapıyorsanız ve yeteri kadar tecrübeye sahip değilseniz bütün balıklarınıza yayılır. Ben bu hastalıkla 2018’de adeta doktora yaptım. Nerdeyse %80 balığımı bu hastalıktan kurtarmak için uğraştım. Sonunda bir ilaç buldum. Malahit yeşili. Bu ilaç beta da kuyruk kısmasına çok iyi geliyor. Nitrofurda iyidir bu konuda her konuda olduğu gibi. Herkes nitrofuru çok bilmiyor. Çünkü çok popüler değil ama nitrofurozan çok etkili bir madde. Suda kaldığı sürece balığa nüfuz ederek zararlı bakterileri yok ediyor.

Eğer balığınızda kuyruk kısması olduğundan eminseniz yukarıdaki 2 ilacı tavsiye ederim. Nitrofura çok kolay ulaşabilirsiniz. Uygulayın ve arkanıza yaslanın.

Asıl olay balığı kuyruk kısması aşamasına getirmemek

İşte bunun için önce su şartlarını çok iyi ayarlamak ve aldığınız balığa göre ayarlamak şart. İthal balık sahibiyseniz mutlaka ısıtıcı olmalı ve su 26-28 derece arası olmalı. Ama kendi balıklarınızı üretmeye başladıysanız ve devam ediyorsanız 24 derecede dahi kuyruk kısmasıyla uğraşmazsınız.

Kaya tuzu kullanmak

Mutlaka kullandığım katkılardan biridir. 50 lt’ye 1 çorba kaşığı şeklinde su depomda her zaman bulunur. Costia ve benzeri hastalık oluşturucu bakterilerin oluşmamasında etkilidir. Ayrıca balığı sakinleştirici etkisi de vardır. Suya biraz malahit yeşili de atabilirsiniz. Başta su renklenir ancak sonra rengi açılır. Tetrasiklinde kullanılabilir ancak suyu sarartır. Eğer berrak su istiyorsanız tercih etmeyin.

Kuyruk kısmasıyla ilgili yazacaklarım bu kadar arkadaşlar. Daha fazlası için bu linki de okuyabilirsiniz.