Beta üretiminde ışığın önemi nedir ?

Beta üretimi sırasında ışığın faydası tartışılmaz bana göre. Olmazsa olmaz mıdır değildir ama faydası çoktur.
Mesela en önemli faydası üretim süresini kısaltır. Ancak bir kaç gün uyumayan balıklarda aşırı stres oluşur. Erkekler bu yüzden de yumurtaları yiyebilir.

Burada ışıktan kastım direkt yüksek bir ışık değil. Gece lambasının biraz daha fazlası gibi düşünün. Abartıya gerek yok. Loş ve sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Tayland’da neden hep kovalarda veya leğenlerde üretim yapıyorlar ? Nedenlerden biri de etraftan gelen ışığı ve gölgeleri kesmek. Kovada ve leğen üretiminde gerçekten çok kolay oluyor. Özellikle kovada. Yeriniz varsa dizin kovaları, yavrular 2-3 haftalık olana kadar kovanın içinde kalsın. Tayland’da böyle yapıyor adamlar. Ufak alanda yavrular daha iyi yemleniyor.

Işığın yavruları çıktıktan sonra da önemi var. Artemia veya infusoriları çok daha kolay bulurlar ışık sayesinde. Ben özellikle yemleme yaptığım zaman ışıkları 2 saat açık bırakıyorum ki yavrular daha kolay bulsunlar yemleri diye.
Zaten artemia yeme aşamasına geldikten sonra işimiz daha kolaylaşıyor.

Bir de örneğin 300 yavru çıkmış ama bunlardan 250’si 1 hafta içinde ölmüş 50 tane yavru kalmış. Bu eğer değerlendirmek gerekirse bence başarısız bir üretimdir. Bununla ilgili geçen hafta bir yazı paylaşmıştım. Burada