Beta Balığı Beslerken Nelere Dikkat Edilir?

Beta balığı beslerken öncelikle su sıcaklığına ve yaşayacağı ortama dikkat etmek ve önem vermek gerekir. Su sıcaklığı 24 derecenin altına düşmeyecek ortamlarda yaşaması beta balığının sağlığı açısından doğru olur. Yaşayacağı kap veya akvaryum her neyse minimum 2 litrelik bir kap olmalıdır. Bu kabın mutlaka haftalık temizliği yapılmalı ve haftalık su değişimleri aksatılmadan yapılmalıdır.

Isıya dikkat edin

Su değişimlerini yaparken şuna mutlaka dikkat etmelisiniz; ilave edilecek suyla balığın suyu arasında ısı farkı 1 dereceyi geçmemelidir. Yani balığınızın su sıcaklığı 25 dereceyse ilave edeceğiniz suyun sıcaklığı da 25 derece olmalıdır. Aksi halde 19-20 derecelerde su eklerseniz balığın şok olacaktır ve hastalıkları davetiye çıkarmış olursunuz. Beta balığı su değişimi ile ilgili detaylı bir yazım için tıklayın

İkinci konu ise yemleme

Mutlaka alabiliyorsanız kaliteli yemlerden bir kaç çeşit alın. Ama alamıyorsanız da mutlaka orta kalite bir yem almaya çalışın. Ve aldığınız yem beta balığı yemi olsun, yani gidipte chiclid veya japon balığı yemi almayın lütfen. Verebiliyorsanız hafta da 1 gün canlı yem verirseniz balığınız çok sevinir.

Isı, yemleme ve su değişimi kurallarına dikkat ettiğiniz sürece beta balığı beslemekten çok keyif alacağınıza eminim. Balığınızında mutluluğuna bu süreçte şahit olacaksınız.