Beta Yavruları Nasıl Beslenir ?

Ben, beta yavrularına ilk olarak canlı artemia veriyorum. Artemiaların hareketli olmaları, beta yavrularının ilgisini çekiyor ve bu sayede besleniyorlar. Bu şekilde ilk günlerde hayatta kalmalarını sağlıyoruz. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 2 gün sonra artemia verme işlemine başlıyorum. Zaten bildiğiniz gibi beta yavruları yumurtadan çıktıklarında, bir süre keselerindeki besinle beslenirler ve bu süre yaklaşık olarak 2-3 gün sürer. Bu yazımızda beta yavruları nasıl beslenir gibi çok sorulan bu sorunuza cevap veriyoruz.

Beta yavrularına ilk 2 gün yem vermeyin

Yavrular genellikle ilk 2-3 gün boyunca camda veya yerde hareketsiz bir şekilde dururlar. Bu nedenle bu aşamada yem vermenin çok fazla anlamı olmadığını düşünüyorum. Bu aşamadan sonra çıkan artemiaları yavrulara verebilirsiniz. Artemiaların hareketli olması, yavruların ilgisini çeker ve onları besler. Yaklaşık 2 haftalık olduktan sonra, yavaşça dibe çökmesini sağlayacak şekilde az miktarda kuru yemler de verebilirsiniz. Tüm yemi yemeseler bile, mutlaka tadına bakacaklardır. Kuru yem verirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin ve yenmeyen yemleri dip çekim aparatı ile temizleyin.

Beta Balığı Sevdiği Yemler Hakkında Detaylar >>

Yavrular için ne zaman artemia çıkartın

Yukarıdaki videoda, beta yavrularının nasıl besleneceği sorusuna sesli yanıt vermeye çalıştım. Ben beta yavrularını ilk 3 hafta boyunca ağırlıklı olarak canlı yemlerle besliyorum, özellikle artemia ve su pireleri veriyorum. Ancak su pirelerini daha çok 2 haftadan sonra vermeye başlıyorum. Çünkü bu dönemde yavrular biraz daha büyüdükleri için daha büyük yemleri yeme kapasiteleri artıyor. Eğer yavrularınızın çıkmak üzereyse mutlaka artemia çıkarmayı daha önceden planlayın. Çünkü artemia üretimi, göründüğü kadar kolay değildir ve bazen çıkmayabilir.Artemia Çıkarmak Ve Püf Noktaları Burada >>

Su koşulları ve kullanılan tuz miktarına bağlı olarak artemia çıkartma işlemi oldukça değişkenlik gösterir. Hatta artemia markasına göre de farklılıklar yaşanır. Bu nedenle artemia üretimini önceden tamamen oturtmak ve ardından üretime geçmek daha sağlam bir yaklaşım olabilir. Ayrıca infusoria ve sirke kurdu gibi mikro kurtları da yavrularınıza besleyebilirsiniz.

Canlı yem çeşitliliği arttıkça, balıklarınızın daha hızlı büyür. Yaklaşık 3 haftalık dönemi doldurduktan veya 2 hafta sonrasından itibaren yavaşça kuru yemlere başlayabilirsiniz. Ancak kuru yemi verirken abartmamak önemlidir. Kuru yemi suya bırakmadan önce iyi bir şekilde ıslattığınızdan ve balıkların bunu yemeye başladığından emin olmalısınız. Yavrularınızın tepkisine göre kuru yemi zamanla artırabilirsiniz.

Yavruların yemediği yemleri dip çekimi ile alın

Eğer yavrular kuru yemi yemiyorsa dipte kalan yemleri temizlemek için dip çekimi yapmanızı öneririm. Kendi uyguladığım bir yöntem olarak, büyümeye başlayan beta yavrularına (örneğin 4 haftaya yaklaştıklarında) dana yüreği vermeye başlıyorum. Dana yüreğini rondoda çektirerek içine sarımsak, ıspanak ve çeşitli kuru yemler ekliyorum ve bu karışımı buzluğa koyuyorum.

Yavrular bu yemi oldukça severler. Ayrıca, anaç ve baba balıklar da bu yemi beğenirler. Ancak unutmamanız gereken önemli bir nokta; dana yüreği ve diğer canlı yemlerin dengeli bir şekilde verilmesi gerektiğidir. Aşırı yemleme, balıklarda iç ve dış parazitlere, yüzey sürtünmelerine ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara yol açma ihtimali var. Balıklara Dana Yüreği Yemi Nasıl Hazırlanır Videosu >>

Beta yavrularına dana yüreği verme videosu

Balıklara Dana Yüreği Yemi Nasıl Hazırlanır Videosu >>

Okuduğunuz bu sayfada beta yavruları nasıl beslenir sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik. Tüm Detaylarıyla Beta Balığı Üretimi >>