Beta Yavru Büyütme Yöntemleri

Özellikle üretime yeni başlıyorsanız yavruları hızla büyütme isteğiniz çok normal. İşte burada neleri doğru yaparak hem hızlı hem de sağlıklı şekilde beta yavrularını büyütebiliriz, bunu anlatmaya çalışacağım. Gelin bu sayfada beta yavru büyütme yöntemleri sorunuza cevaplar bulalım.

Beta yavrularını babadan ne zaman ayırayım ve kaç litreye alayım

Baba betayı 3 veya 4 günün sonunda yavruların yanında alın ve yavruları daha büyük bir alana taşıyın. Bu alan ilk hafta 5-6 lt’lik bir alan olsun. Daha sonra yavaş yavaş su seviyesini artırın. Bu işlem için 35-40 litrelik veya hatta 50 litrelik bir akvaryum tercih edebilirsiniz. Bu yavruların rahatça büyüyebileceği ve su kalitesinin daha iyi korunabileceği bir ortam sağlar. Akvaryum geniş olduğu için filtrede takabilirsiniz.

Evet aslında küçük bir alanda yavrular yemleri daha kolay bulabilirler. Ancak burada yavruların suyu hızla kirlendiği için su kalitesinin çok hızlı bozulduğunu farkedersiniz. Eğer yüksek bir yavru nüfusa sahipseniz daha geniş ve alçak bir kaba taşınmak doğru olur. Bu, yavruların sağlıklı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Sık ve az yemleme

Günde en az 3-4 defa yemleme yapmak beta balıkları için önemlidir. Hatta yemlemeyi 5-6 öğüne kadar çıkarabilirsiniz. Ancak buradaki önemli nokta, sık sık azar azar yemleme yapmaktır.

Her gün su değişimi

Kirlenmese dahi her gün %30 oranında su değişimi yaptığınızda yavruların çok hızlı büyüdüğüne şaşırırsınız. Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yapılır >>

beta yavru büyütme

Tekleme aşamasına gelen yavruları nasıl hızlı büyütürüm

Yavrular 2-2.5 aylık süre içinde büyüdü ve kaplara ayırmaya başladınız diyelim. Bu işleme beta da tekleme denir. Teklediğiniz yavrulara da yine günde 3-4 öğün azar azar yemleme yapabilirsiniz. 2 günde bir mutlaka tamamen su değişimi yapın. Ufak kaplarda suların çok hızlı kirlendiğini görürsünüz. Ve bu da yavruların büyümesini yavaşlatır. Ayrıca kaplara ayrılan yavrulara antreman yaptırmakta büyümeyi ciddi etkiler. Beta yavru büyütme konusu hakkındaki yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Beta Yavrusu İçin Yem Çeşitleri >>