Bir Beta Balığının Üretime Hazır Olduğunuz Nasıl Anlarız ?

Bunu dişi ve erkek beta olarak iki şekilde incelemek istiyorum. Erkekler genelde erişkin hale geldikten sonra üretime daima hazırdır. Örneğin 4 aylık bir erkekten kolayca yavru alabilirsiniz. Erkekler teklemeden itibaren köpük yapmaya ve üreme hazırlanırlar. Ancak sık sık aynı erkeği üretirseniz bu erkekten uzun vadede verim beklemeyin. 2 üretimden sonra direnci düşmeye ve hastalıklara çok çabuk kapılmaya başlar. Ayrıca 2. üretimde ara vermediyseniz örneğin 1-2 ay gibi, erkeğin yumurtaları yemesi olası bir durumdur.

Üretime hazır olup olmama durumu dişi betalarda daha farklıdır. Bazı dişiler 2 aylıktan itibaren yumurta toplama başlarlar. Ve 4 aylık zamana geldiklerinde korkaklıklarını attıktan sonra üretime çok yakındırlar. Bu dişiler genelde ilk üretimde üreme süresini uzun tutarlar. Çünkü ilk defa bu kadar istekli bir erkekle karşılaşmışlardır ve ilk defa üreme denemesi yapacaklardır. O yüzden bu tipteki dişilere üretim sürecinde biraz zaman vermekte fayda var. Üretim akvaryumunda bir kabın içinde durduğu süreyi biraz daha uzun tutabilirsiniz. Örneğin en az 2 gün zaman tanıyın ki dişi iyice korkusunu atsın. Erkeğe alışsın.

Zaten bu aşamaya gelmeden bir dişi beta da üretime hazır olup olmadığını anlamanın iki kolay yolu var. 1. yol karın bölgesinde belirgin bir şişlik yani doluluk olması. 2. husus ise karın alt bölgesindeki üreme tüpünün çıkmış olması. Bu beyaz 1 mm uzunluğunda bir tüpçüktür. Belirgin şekilde olduğu zaman hemen farkedersiniz. Ancak bazı dişilerde daha içeride olur. Ama iyi bakarsanız görürsünüz.

Bu aşamaya gelmiş dişi beta üretime hazır bir dişidir. Kolay eşe gelir. Eğer erkek de hazırsa üreme 1 gün içinde biter. Ancak yukarıda bahsettiğim zaman tanıma konusunu es geçmeyin. Zaten üretimde başarısız olunmasının yegane sebebi balıklara yeteri kadar süre tanınmamasıdır. Betalarımızın da duyguları olduğunu unutmayalım.

Erkek ve dişi de yukarıda şartlar hazırsa üretim için uygun tesisi kurmaya başlayın. Beta üretimi ile ilgili sitemde çok detaylı bir sayfa var, tıklayın . Bu sayfayı iyice okuyup uyguladıktan sonra beta üretmede başarısız olmanız çok düşük bir ihtimal. Bu sayfada tüm üretim deneyimlerimi paylaştım. Ayrıca youtube kanalımdan da beta üretim serilerini takip edebilirsiniz