Bitkili Beta Akvaryumu Nasıl Kurulur ?

Herkesin basit gördüğü “ya şöyle ufak bir akvaryum içinde bitkiler olsun bir tane de beta atarım” dediği akvaryumu ben uzun süre sağlıklı şekilde besleyen görmedim 🙂 Bana göre bir akvaryuma evet bu akvaryum oldu demek için en az 1 sene geçmesi gerekiyor o da en azı. Şimdi gelelim bitkili beta akvaryumu konusuna.

bitkili beta akvaryumu

Olmaz demiyorum ama bitkili beta akvaryumu kolay değil diyorum

Yukarıda gördüğümüz akvaryum başarılı bir bitki akvaryumu. Ne kadar sürelik bir akvaryumu olduğunu bilemiyorum ama betanın o akvaryumda yeni olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu tip bir akvaryumda yosun istemiyorsanız mutlaka akıntı vermek zorundasınız. Akıntı da biliyorsunuz özellikle uzun kuyruklu beta balığı türleri için olumsuz bir etki oluyor. Fotoğraftaki balığa o yüzden yeni eklenmiş olabilir dedim çünkü kuyrukta hiç yırtılma yok. Adeta ithalattan yeni gelmiş balıklara benziyor. Tabii olabilir de arkadaşlar olmaz diye bir şey yok. Bu işler balıktan balığa ve kişilerin bilgisine göre de değişir.

Yukarıdaki gibi bir akvaryum istiyorsanız eğer ben beta türü olarak kesinlikle hmpk türlerini öneririm. Tüm beta türleri hakkında bilgi için tıklayın. Çünkü hmpk türleri kısa kuyruklu olduğu için daha hastalıklara karşı çok daha dayanıklılar. Ben aslında bir halfmooncuyum ancak hmpk yetiştirdiğimden beri gerçekten çok rahatım. Halfmoonların yerini değiştirirsiniz balık kuyruk eritir. O derece hassas olabiliyorlar. Ancak hmpklar adeta demirden yapılmış gibiler. Tabii ki onlarında daha az dirençli olanları yok değil.

Bitkili beta akvaryumu konusunda aşağıda videoyu da izlemenizi tavsiye edeceğim. Bu video da başarılı bir bitki akvaryumunun kendi deneyimlerime göre formüllerinden bahsediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=Hp-ci5Q2R9U

Gelelim bitkili beta akvaryumu formülüne

Bana sorarsanız bitkili bir beta akvaryumunda beslenecek bir kaç tür bitki var. Bu bitkileri ben şu şekilde seçmeye çalışırım.

1- Ek bir co2 istemeyecek
2- Akıntı istemeyecek
3- Çok ışık istemeyecek

Bana göre başarılı bir bitkili beta akvaryumunun kriterleri budur. Neden mi peki ?

Ek co2 kaynağı ufak bir akvaryum için ayarlaması zor olabilir. Hatta bu size bir süre sonra ağır iş gelebilir. Özellikle mayalı sistem yapıyorsanız. Bu yüzden illa ek co2 istemeyen bitkiler seçmek daha doğru olacaktır.
Co2 istemeyen bitkilere bu linkten bakabilirsiniz. Örnek olarak java moss, elodea, tilki kuyruğu ve anubias gibi bitkiler seçebilirsiniz.

bitkili beta akvaryumu

Bitkiler genel de az da olsa akıntı isterler. Çünkü akıntı aynı zamanda bitkilerin suyun içindeki elementleri kullanması için gereklidir. Ancak bazı bitkiler bunu idare edebilirler. Örneğin yine java moss ve tilki kuyruğu hiç akıntı olmasa da su içinde çok hızlı gelişebilir ve adapte olabilir.

Aydınlatma da beta balığı için önemli bir konu. Eğer yüksek ışık isteyen bitkiler seçerseniz bu defa betanızı rahatsız etmiş olursunuz. Betalar aşırı ışıktan hoşlanmazlar ve saklanacak gölge ararlar. Bu nedenle de seçeceğiniz bitkilerin yüksek ışık istemeyen bitkilerden olmasına dikkat edin.

Aşağıdaki sayfada daha önce beta akvaryumu nasıl olmalı konusu hakkında bilgi alabilirsiniz.
http://www.keriminpetdunyasi.com/beta-akvaryumu-nasil-olmali/

Kısacası bana göre bitkili beta akvaryumu mutlaka loş alanlar barındırmalıdır.