Erkek Beta Yumurtaları Neden Yer ?

Bu sorunun malesef kesin bir cevabı yok. Ancak bir kaç sebebi var. Şimdi onları inceleyelim. Erkek beta yumurtaları neden yer ?

Yumurtaları koruma iç güdüsü ile yiyebilir

Dişi beta yumurtladıktan sonra erkek beta yuvada yalnız kalır. Bu süreçte erkek betanın etrafının kapalı olmasında fayda var. Eğer sürekli bakmaya çalışırsanız erkek betayı kızdırır ve korkutursunuz. Bu yüzden yumurtaları yediği görülmüştür. Yumurtaları dişi aldıktan sonra gördükten ve emin olduktan sonra bir daha yavrular çıkana kadar bakmamanızı tavsiye ederim.

Karnı açsa da yiyebilir

Eğer obur ve açgözlü bir betaysa yeni çıkmış taze taze yumurtaları midesine indirmekten çekinmez. Bunu dişi de tetikler. Bazen dişilerde erkek eğer yumurtaları hızla toplayamazsa dişiler yumurtalarını yemeye başlar. Bunu gören erkekte yumurtaları yiyebilir. O yüzden üretimden 1 gün önce betalarınızı bir kaç gün karınları tok tutacak şekilde beslemek iyidir.

Bilemediğimiz sebeplerde olabilir ? Ne yapmak gerekir ?

Eğer çok yavru almak istediğiniz bir betaysa ve yumurta yeme vukuatı varsa bu balığı takip etmek gerekir. Yumurtaları dizdikten sonra ki dizerse, hemen bu balığı yuvadan alın. Yuvaya bir hava hortumu sallandırın. 2 saniye 1 damlacık gelecek şekilde hava oluşmasını sağlayın. Yumurtaları böyle de çıkarabilirsiniz. Ben 2.üretimimde bu şekilde 200’den fazla yavru çıkarmıştım. Çalışır bir yöntemdir. Melek balıkları da bu şekilde üretilir.