Halfmoon Beta Balığı – Yarım Ay Beta

Halfmoon betalar günümüzdeki en sevilen ve en gösterişli beta balığı türlerinden biri olmuştur. Bakımından üretimine kadar zor bir beta türüdür. Halfmoon x halfmoon üretimlerinden çıkan yavru sayısının %5-6’sı kadar halfmoon çıkar. Bu çıkan halfmoonları da antremanlar yaptırarak kaliteli ve gerçek halfmoonlar elde edebilirsiniz.

Halfmoon Beta Balığı ne zaman ortaya çıktı

Halfmoon betalar 2000’li yılların başlarında üretilmiş ve dünyaya yayılmıştır. Bir halfmoon betanın en karakteristik özelliği kuyruğunun açıldığında 180 derecelik açı oluşturmasıdır. Bu yüzden haflmoon yani yarım ay denmektedir. 180 dereceden daha fazla oluşan açılı kuyruklu balıklara ise over halfmoon denmektedir. Halfmoon Beta Balığı Tüm Özellikleri >>

Halfmoonların hastalıkları

Halfmoon betalar diğer uzun kuyruklu betalar gibi hastalıklara daha eğilimlidir. Kötü su şartları ve yüksek ph’da halfmoon beta kısa zaman içinde kuyruk kısmaya ve ilerleyen süreçte kuyruk eritmeye başlar. Özellikle ithal balıklar yeterli su şartları sağlanmazsa hastalıklara daha hızlı yakalanır. Aldığınız satıcıdan balığın yaşam şartlarını öğrenin ve aynı şartları sağlamaya çalışın. Yerli üretim halfmoon betalar daha dayanıklı olur. Ancak ithal kalitesinde yerli halfmoon betalar üretmek kolay iş değildir. Bir balığın genetiğinde halfmoon olsa dahi iyi bir bakıcısı yoksa o balığa kuyruk açtırmak çok zordur.

Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

Halfmoon beta ile diğer türlerin eşleşmesi olur mu ?

Bunu deneyim kazanmak için yapabilirsiniz ancak çıkan yavrulardan kalite ve halfmoon çıkmasını beklemek yanlış olur. Zaten genetik özelliklerden ötürü halfmoon x halfmoon da bile çok az sayıda halfmoon veren bu türün diğer türlerle eşleşmelerinden vereceği yavrularda kırık dediğimiz tipte balıklar çıkaracaktır.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Tüm beta balığı kuyruk tipleri için tıklayın