Beta Üretim Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Beta üretim akvaryumu, beta balıklarının üreme sürecini desteklemek ve yavruların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için özel olarak tasarlanmalıdır. Bu akvaryumlar genellikle 5 ila 10 litre arasında olmalı ve su sıcaklığı 26 ila 28 derece arasında sabit tutulmalıdır. Üreme sırasında bitkiler kullanarak beta balıklarına doğal üreme koşullarını sağlayabilirsiniz. İşte beta üretim akvaryumu nasıl olmalı sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Beta Üretim için uygun Akvaryum seçimi

Üretim akvaryumu aynı zamanda yavruların belirli bir boya kadar geleceği akvaryum olacağı için ona göre seçim yapmak gerekir. Yavruların özellikle ilk bir haftası çok önemli olduğu için nüfus ve hacim çok önem arz ediyor. Başlangıç için 20 litrelik bir akvaryum idealdir. Bu akvaryumu 10-12 cm su doldurarak önce üretime başlayabilirsiniz. Üretim detaylarını bu sayfada vermeyeceğim ancak linkte tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Isıtıcı, üretim akvaryumda kesinlikle olmalı.

Isıtıcı beta üretiminde olmazsa olmaz diyebiliriz. Yani sabit bir ısı. Bu ısı en az 26 derece ve üzeri olmalıdır ki amatörce üretim olsa dahi sonuç alınsın. 24 derece de üretim yapılır ama tecrübe ister. O yüzden siz garanti olsun ısıtıcı kullanın.

beta üretimi için akvaryumda filtre kullanımı

Yavrular çıktıktan ve babayı akvaryumdan aldıktansonra pipo filtre devreye giriyor. Yavrular yem yemeye başladıktan 2-3 gün sonra pipo filtre takabilirsiniz. Tabii ki pipo filtrenin çalışması içinde bir hava motoruna ve ince hortuma ihtiyaç duyacaksınız. Üretim sürecinde filtre kullanmanız gerek yok. Aksine üretim sürecini olumsuz etkiler. Beta Balığına Uygun Filtreler Nelerdir >>

beta yavruları çıktıktan sonra nasıl beslenecek

Yukarıdaki ekipmanları temin ettikten sonra tabii ki yavruların temel yemi olan artemiada temin etmeniz gerekecek. Artemiadan önce ilk 2 gün infusoria veya sirke kurdu gibi canlı yemlerden vermenizde fayda var. Bazı yavrular artemiayı yiyemeyebilir veya yese dahi ağır gelebilir yavrular şişebilir. Tabii ki bunlar benim tecrübelerimden paylaştığım çıkarımlar. Her zaman böyle olacak diye bir kural yok.

Artemia Çıkarmak Ve Püf Noktaları Burada >>

Beta Balığı Yavrularına İnfusoria Kültürü Oluşturmak >>

Bu yazıda beta üretim akvaryumu nasıl olmalı gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik. Tavsiyem bu ekipmanlarınız yoksa hiç üretime girmemeniz olur.

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>