Beta Akvaryumu Kurdum – Sıfırdan Kurulum

Merhaba, bu yazımda ve videom da beta akvaryumu sıfırdan nasıl kurulur hakkında bilgiler vereceğim. Akvaryumun ölçüleri 27x27x18 cm. Net su 12,5 litre. Kayalarda olduğu için 10 lt civarı su var.

Beta akvaryumu kurulumuna nasıl başladım

beta akvaryumu

Daha önceden hazır bir akvaryum sahip olduğum için bakteri popülasyonu oluşumunu beklemeden akvaryum direkt kurdum. Zaten akvaryumun içindeki kayalarda bakteriler öbeklendiği için sistem hazırdı.

Suyu tamamen değiştirdim.

Suyu değiştirmeden önce dip çekimi yaparak tortuları akvaryumdan uzaklaştırdım. Daha sonra tamamen yeni su ilave ettim.

Java mossları kayalara sardım

Elimde olan java mossları ip yardımıyla kayalara sardım. Dekoru oluştururken çok yapay olmamasına ve bitkiler büyüdükten sonraki hallerini de düşünerek dekora ortadan başladım.

Led aydınlatma taktım

İmalatını yaptığım led armatürlerden bir tanede kendime yaptım. Tek sıra 6500K led kullandım. Işığı çok yüksek olacak şekilde ayarlamadım. Çünkü java moss çok ışıkta çok hızla saç yosun tutan bir bitki türü.

Şelale filtre taktım

beta akvaryumu

Elimde hazır olan en ufak boy bir şelale filtre vardı. Onu temizledim. Ancak akıntı kısmama rağmen yine fazlaydı. Akıntıyı kesmek için akım yönüne şeffaf bir parça takarak akıntıyı sola doğru dağıttım ve akıntıyı kestim.

Akvaryuma koyacağım balığı seçtim

beta akvaryumu

Kendi yavrularımdan mavi kırmızı bir bicolor halfmoon beta seçtim ve akvaryum saldım. Son derece sağlıklı bir balık. Umarım bu akvaryuma alışır ve hastalanmadan büyümesine devam eder.

Beta akvaryumu kurarken neler dikkat ettim

Akvaryumu kurarken öncelikle suyun dinlemiş ve sıcak olmasına dikkat ettim. Daha sonra bakteri popülasyonu olduğunu bildiğim için sistemi direkt çalışır şekilde ayarladım. Filtrenin debisini kısmak için biraz uğraştım. Çünkü beta balığı akvaryumda akıntı sevmiyor bu bir gerçek. Akıntı da bu beta balıkları kısa sürede kuyruk erimesine yakalanabiliyorlar. Buna çok dikkat ettim.

Önceki yazılarımda da belirtiğim gibi beta akvaryumlarının 15 lt’yi geçmemesini tavsiye ediyorum. Özellikle halfmoon betalar için bu konuda ısrarlıyım. Halfmoon ve diğer uzun kuyruklu betalar yüzerken diğer türlere göre daha fazla enerji harcayarak dirençlerini düşürüyorlar. Bu da bazen hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

Beta akvaryumlarıyla ilgili detaylı yazım için tıklayın

Bu akvaryumla ilgili gelişmeleri size bu sayfada paylaşacağım. Diğer beta akvaryumu kurulum videomu izlemek için tıklayın

YouTube kanalımdaki tüm videolar için tıklayın